e-alışveriş siteleri

Son dönemde elektronik alış veriş siteleri sayısında bir azalma söz konusu. Sözkonusu sitelerin (webleli, yeterkiiste,tio) hiç birisinin ekonomik krizden dolayı kapandığına inanmıyorum. Bu sitelerden en fazla 2. kez alış-veriş yapmışımdır. Müşteri ilişkileri çok kötü olan bu firmaların kapanması doğaldır. Gerekli bilgiler için sikayetvar.com gibi sitelere ve forumlara bakılabilir. Bu firmaların işlendiği en büyük kusurlar;

  • Stok bilgilerini güncel tutmuyorlar, ürünü şipariş ediyorsunuz 1 hafta sonra ancak ellerinde olmadıklarını söylüyorlar.
  • Bir tıklama ile ödemeyi yaparken 4-5 mail 3-4 telefon görüşmesi ile ancak paranızı geri iade alabiliyorsunuz.
  • Ürününüz kargoya vermişmiş görünüyor ama kargoda hiçbir kaydı çıkmıyor, yani kargoya verilmemiş ürünü sanki hemen sevk edilmiş gibi gösteriyorlar.
  • Kendilerine ulaşabilmek için telefon, email, faks alt yapıları eksik yada bu bilgileri bir detektif gibi sitelerinde aramanız gerekiyor.
  • Ürün detaylarında eksik yada hatalı bir çok bilgi bulunabiliyor, şahsen ben almadan önce birde üreticinin sitesine bakarım her zaman.
  • Sitelerinin tasarımı bir işportacı dükkanını hatırlatıyor çoğu zaman buda güven sorunu meydana getiriyor.

Şuanda piyasa çok büyük oyuncular olduğu için yeni kurulan firmalara pek yaşam şansı tanınmıyor, onların farklı şeyler yapmaları gerekiyor. Güven aşılamak için büyük şehirlerde sabit ofis şeklinde küçük yerler bulundurabilirler. Buradaki personelleri boş durmaz, gelen maillere cevap yazabilirler en azından.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.