Internet Explorer 7’den dönüş

SAP uluslararası ERP yazılımı geliştiren bir firma. Programlarına farklı işletim sistemi ve cihazlardan erişelebilmesi için java tabanlı web arabirimi geliştirilmesi için bazı araçlar geliştirmişler. Buraya kadar herşey güzel. Ancak bu araçlar nedense sadece internet explorer’ın 5 ve 6 yine netscape’in 5 ve 6 sürümünde çalışacak şekilde yapılmış(kodlarındaki if yapılarından anladım). Netscape 6.2.3 indirdim çalıştırmadı.

Vestel’in kullanıdığı CRM(“iletişim üssü web arabirimi” olarak isimlendirmişler) sistemi de SAP araçları kullanılarak yapılmış. Bende bu sistemin kullanıldığı makinaya Internet Explorer 7 kurma gafletinde bulundum!

Java kodları çalışmadı haliyle. Biraz araştırma yapınca (nedense SAP’ın sitesinde hiç bir bilgi yok) IE7 ile çalışmadığını buldum. Sıra geldi IE7’yi silmeye!

Microsoft’un sitesinde dediği gibi Program Ekle/Kaldır ‘dan kaldırdım, IE6’ya geri dönebildim ancak Java Appletlerde notinited hatası vermeye başladı. Bunun çözümü için birkaç deme yaptım sonuç alamadım. Daha sonra Windows klasöründe yer alan ie7updates klasörü dikkkatimi çekti. Bunların içine girerek uninstall dosyalarına tıkladım. Bu sefer internet explorer çalışmaz hale geldi. mecburen ie7 yükledim tekrar. Aklıma Service Pack ‘yi kaldırmak geldi. Onuda denedim sonuç değişmedi.

Sonunda pes ederek makinayı yeniden kurdum 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.