Dünyada sayılarda kullanılan nokta-virgül farkları

Bildiğiniz gibi sayıları yazarken binlik ayracı olarak nokta, kesirleri sayıları yazmak için ise virgül kullanıyoruz. Dünyadaki diğer bir çok dilde ise tam tersi uygulanıyor. Atatürk devrimleri yapılırken dünyaya uyum sağlanması amacıyla bir çok değişiklik yapılmış ancak bu nokta atlanmış sanırım. Birçok cihazda dünya standardında olduğu gibi kesirli sayılar nokta ile gösterilyor. Nadir olarak yerli üretim cihazlarda bu ayrım gözetiliyor. Teknolojinin Türkçesi olan cihazlarda da benzer problem var. Program yazan insanlar açısından bu problemi çözmek ayrıca külfet demek. Veri tabanları dünya standardına göre çalışırken, kullanıcılar Türkiye sistemine göre veri girişi yapıyor. Aradı entegrasyonu sağlamanız lazım. Bilimsel bir makaleyi Türkçe yazarken Türkiye standardına göre, ingilizce yazarken dünya standardına göre yazmanız gerekiyor. Bu arada bir sürü dönüşümler gerekiyor. Geçen günlerde nokta-virgül dönüşümü yaparken bilimsel bir makale üzerinde bariz işlem hataları yaptığımı farkettim. Çünkü Bul-Değiştir yaparak Excel üzerinde noktaları virgüle çeviriyordum. Excel bazılarını çevirmemiş nedense. Bundan dolayı bir işlem hatası ortaya çıkmış. Çok üzücü bir durumdu.

Aslında bu konu daha önceleri aklıma takılmıştı. Bizim neden dünyadan farklı bir standart kullandığımızı TDK’ya sordum. Şu şekilde bir cevap gelmişti:

T.C.

ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU

Türk Dil Kurumu Başkanlığı

Sayı : B.02.1.KDT.5.02.10.00-473

Konu :

Sayın Mustafa Kerim Yılmaz

İlgi: 03/03/2006 tarihli yazınız.

Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu‘nda sayıların yazılışı ile ilgili şu bilgiler bulunmaktadır: “Beş ve beşten çok rakamlı sayılar sondan sayılmak üzere üçlü gruplara ayrılarak yazılır ve araya nokta konur: 326.197, 49.750.812, 28.434.250.310.500 .”

“Sayılarda kesirler virgül ile ayrılır: 15,2 (15 tam, onda 2), 5,26 (5 tam, yüzde 26).”

“Para ile ilgili işlem ve senet, çek vb. ticarî belgelerde geçen sayılarda küsurat kısmı virgülle ayrılır: 650,35 (altıyüzelliYTLotuzbeşYKr), 1.250,25.

Yazım kuralları her şeyden önce bir gelenek işidir. Yukarıda yer alan kurallar da okullarda okutulmakta olan yerleşik kurallardır. Bu kurallar üzerinde değişikliğe gitmek karışıklığa neden olabilir. Kurumumuz bu tür yerleşmiş yazım biçimlerini olabildiğince muhafaza etmeye çalışmaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim.

Prof. Dr. Şükrü Halûk AKALIN

Türk Dil Kurumu Başkanı

10/03/2006

KAYNAK:

Yazım Kılavuzu, Türk Dil Kurumu Yayını, Ankara, 2005

—————————————————

Tam olarak bu kuralın yazım klavuzuna nasıl girdiği açıklanmamış. Ancak dilimizde “virgüllü sayı” diye bir terim var.

Düzeltme: 

Windows’da Denetim Masasında yer alan Bölge ve Dil Seçenekleri kısmını incelediğimde;

İngilizce, İspanyolca, Zulu, Zosa, Svhali, Setsvana, Malta, Maori, Kuzey Sotho, İtalyanca, Galce, Afrikanca ve İsviçrede kullanılan Fransızca dillerinde binlik ayracı olarak virgül, kesirli sayıları ayırmak içinse nokta kullanılyor. İngilizcenin dünyada temel dil haline gelmesi, imalatçıları bu sisteme yönelik üretime zorlamış görünüyor. Yukarıdaki diller dışında dünyanın geri kalanında bizim kullandığmız sistem kullanılıyor. Başlıca diller Almanca, Fransızca, Sami, Sırpça ve Yunanca olarak sıralabilir. Yani resmi olarak bizim kullandığımız sistem daha yaygın.

Yukarıda dünya standardı olarak isimlendirdiğim sistem tanımının yanlış olduğunu yukarıdaki incelemeyi yapınca anladım. Sanırım bu karışıklık hiç bir zaman düzelmeyecek.

 

Bir cevap “Dünyada sayılarda kullanılan nokta-virgül farkları”

Bir Cevap Bırakın

XHTML: Şu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>